Podstawowe informacje o Kambodży

, , Skomentuj

Królestwo Kambodży to państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Graniczy z Tajlandią, Laosem oraz Wietnamem. To miejsce z intensywnie rozwijająca się gospodarką na poziomie 7% rocznie przy inflacji na poziomie około 3% rocznie. Według raportu Doing Business 2020 Kambodża zajęła 144. miejsce na 190 ocenianych światowych gospodarek. Z kolei w Globalnym Indeksie Konkurencyjności 4.0 (organizowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne), zajmuje on 106. miejsce na 141 ocenianych gospodarek. W porównaniu do innych azjatyckich krajów Kambodża może pochwalić się prostą biurokracją, która sprzyja prowadzeniu tam działalności.

Aż 40% kraju pokryta jest bujnymi lasami, a państwo poprzecinane jest licznymi rzekami. To doskonałe miejsce do życia i pracy dla osób, które cenią sobie azjatycką kulturę i przepiękne krajobrazy. To doskonałe miejsce nie tylko na odpoczynek!

Najważniejsze informacje o Kambodży

Stolica

Stolicą kraju jest Phnom Penh, który jest zamieszkiwany przez ponad 2 miliony osób. To ważny ośrodek przemysłowy, ale też kulturowy kraju. Obecnie jest to główny ośrodek przemysłowy oraz naukowo-kulturowy w kraju. Znajdują się tu liczne zakłady produkcyjne. Ważnym elementem miasta jest port rzeczny, w którym cumują także niewielkie statki morskie. W mieście znajduje się port lotniczy Pochentong. Stolica założona została w XIV wieku, a w jej licznych zabytkach widać bogatą historię kraju.

Waluta

Walutą w Kambodży jest riel kambodżański (KHR). Jeden riel dzieli się na sto sienów. 10 000 KHR to równowartość około 2,5 dolara amerykańskiego, czyli około 9 złotych.

Rząd i bezpieczeństwo podróży

Kambodża to monarchia konstytucyjna, a głowa państwa jest wybierana przez Radę Tronu, jej członkami są potomkowie trzech linii królewskich. Władza wykonawcza leży w rękach rządu, który kierowany jest przez premiera. Władza legislacyjna należy do Zgromadzenia narodowego (123 osoby) oraz Senatu (58 osób). Nie ma tam polskiej placówki dyplomatycznej, która zlikwidowana została w 2008 roku, teren podlega pod kompetencje ambasady w Tajlandii (Bankgkok). Jednak polscy obywatele w Kambodży nie są pozostawieni sami sobie. Zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej obywatele polscy w miejscach, w których nie ma polskich placówek dyplomatycznych, mogą liczyć na pomoc dyplomatyczną i konsularną innych państw członkowskich. Na mocy uzgodnień praktycznych obywatele Polski w Kambodży mogą liczyć na pomoc udzielaną przez ambasadę Francji.

Sytuacja polityczna raczej stabilna, chociaż pojawiają się starcia na granicy z Tajlandią. Wysoka przestępczość i częste kradzieże na obcokrajowcach sprawiają, że lepiej nie podróżować samemu i z dużą ilością gotówki.

Język

Językiem urzędowym w Kambodży jest język khmerski. Jest to język należący do rodziny austroazjatyckiej, grupy mon-khmer. Zapisywany jest on pismem alfabetyczno-sylabicznym. Liczba rodzinnych użytkowników języka khmerskiego wynosi około 7 milionów. W Kambodży około 3,5 miliona mieszkańców zna język angielski, jego znajomość jest popularniejsza u młodych osób.

Rys historyczny

Pierwsze zorganizowane państwo na terenie obecnej Kambodży istniało już w I wieku naszej ery. Było to państwo Funan, w którym większość osób wyznawała wierzenia hinduistyczne.
Około VI w wyniku osłabienia wewnętrznego i katastroficznej powodzi wieku państwo Funan zostało podbite i zastąpione przez księstwo Czenla.
Zjednoczone imperiów Khmerów powstało w IX wieku, rządziła dynastia angkorska.
W XIV wieku imperium Khmerów przejęli Tajowie, przenieśli też stolicę do Phnom Penh, gdzie znajduje się do dzisiaj.
Pierwsi misjonarze z Europu zaczęli pojawiać się w XVI wieku.
W 1863 roku Kambodża została protektoratem Francji, a 20 lat później została francuską kolonią.
W pierwszej połowie XX. wieku miejsca miała okupacja japońska, a potem tajska.
W 1949 roku Kambodża ogłosiła niepodległość w ramach Unii Francuskiej, a w 1955 roku z niej odeszła.
W latach 70. XX. wieku miejsce władzę przejęli Czerwoni Khmerzy, w wyniku polityki “Rok Zerowy” życie straciło wielu mieszkańców kraju, głównie w wyniku egzekucji, głodu i chorób.
W latach 1979 – 1989 Kambodża była znana jako Ludowa Republika Kampuczy.
W maju 1993 roku odbyły się wyboru parlamentarne, które nadzorowane były przez ONZ.
W latach 2008 i 2011 odżyły konflikty graniczne z Tajlandią.

Jedzenie

Kuchnia, szczególnie khmerska, bardzo wyrazista i aromatyczna, częstym dodatkiem jest trawa cytrynowa. Podstawą diety jest ryż podawany na różne sposoby, często z wołowiną, kurczakiem, warzywami. W Kambodży zjada się grillowane i smażone pająki oraz owady. Tradycyjną potrawą jest balut – gotowane jajko z w pełni uformowanym zarodkiem w środku.

Wizy

Wiza dla polskich obywateli konieczne na wjazd. Uzyskanie wizy na 30 dni jest dosyć proste i można uzyskać ją na kilka sposób. Pierwszym z nich jest wystąpienie o wizę za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego. W Polsce nie ma ambasady Królestwa Kambodży. Najbliższa ambasada Kambodży dla Polaków znajduje się w Berlinie. Można także ubiegać się o wydanie wizy przez internet na stronie eVisa, co jest często wybieranym sposobem. Podczas wjazdu lotniczymi lub lądowymi przejściami granicznymi również można wystąpić o wizę, do jej otrzymania potrzebne są dwie fotografie paszportowe. Paszport musi być ważny przez przynajmniej sześć miesięcy od momentu wjazdu do kraju.

Klimat

Klimat zwrotnikowy monsunowy. Wyróżnia się wyraźnie porę suchą i deszczową. Średnie temperatury miesięczne od 21 do 30oC.

Gospodarka w Kambodży

Kambodża jest jednym z najprężniej rozwijających się krajów, a PKB z roku na rok znacznie wzrasta. Duże znaczenie w gospodarce ma rolnictwo oraz turystyka – ta ostatnia została mocno zachwiana przez pandemię COVID-19. Co roku kraj odwiedzało prawie 5 milionów turystów. Aż 68% społeczeństwa zatrudnionych jest w rolnictwie, 13% w przemyśle, a 19% w usługach.

Przedsiębiorców na pewno ucieszy to, że kambodżańska biurokracja nie jest mocno rozbudowana, co jest miłą odmianą na tle sąsiednich krajów. Kambodża nastawiona jest na zagranicznych przedsiębiorców, oferując im wiele wolnorynkowych przepisów, które zachęcają do zakładania firmy. Przedsiębiorcy mogą liczyć na takie korzyści, jak zwolnienie z cła, wakacje podatkowe nawet do 9 lat od otworzenia firmy, możliwość założenia działalności bez udziału lokalnego, brak limitów transferów kapitału, atrakcyjne stawki długoterminowej dzierżawy ziemi.

W Kambodży funkcjonuje wiele gałęzi przemysłu, które mogą rozwijać się jeszcze bardziej i tworzą ciekawe możliwości rozwoju. Braki zauważyć można głównie w usługach, turystyce i edukacji. Duży potencjał rozwojowy ma transport, marketing, produkcja elektroniki, ubezpieczenia, branża medyczna.

Kambodża utrzymuje ścisłe stosunki handlowe głównie z USA, Niemcami i Wielką Brytanią, eksportują głównie drewno, kauczuk, odzież, ryby, tytoń, ryż i miedź.

Mentalność mieszkańców Kambodży

Mieszkańcy Kambodży to z reguły osoby o pogodnym, przyjacielskim usposobieniu. To w większości proste osoby wywodzące się z rolniczych rodzin, które lubią dobrą zabawę i często się uśmiechają. Kambodżańczycy potrafią cieszyć się małymi rzeczami. Jeśli zaprzyjaźnisz się z jednym z nich, to automatycznie zostajesz przyjacielem całej rodziny. W Kambodży większość społeczeństwa wyznaje buddyzm (84% społeczeństwa). Tradycja i kultura ma dla nich ogromne znaczenie.

Podczas prowadzenia biznesu w Kambodży problematyczne mogą okazać się jednak małe zaangażowanie w życie firmy czy organizacji. Z reguły nie angażują się mocno w swoją pracę i nie skupiają na budowaniu kariery, praca jest dla nich tylko środkiem do zdobycia pieniędzy, bez problemów zdecydują się na jej zmianę, jeśli będzie nudząca. Jeśli chodzi o urzędników czy funkcjonariuszy publicznych, to dosyć powszechne jest wręczanie łapówek w celu załatwienia różnych spraw.

 

Odpowiedz