Jak wybrać ubezpieczenie do Kambodży?

, , Skomentuj

Wyjazd do Kambodży wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednie ubezpieczenie. Powinno ono być dobrane na podstawie tego, jaki charakter ma wyjazd i jak długo masz zamiar tam przebywać.

Jaki rodzaj ubezpieczenia wybrać?

Przed wyjazdem do Kambodży warto zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed skutkami różnych nieprzyjemnych sytuacji. Podstawowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od kosztów leczenie. To najpopularniejsze rozwiązanie, które zapewnia środki na leczenie skutków różnych wypadków.

W pakiecie dodatkowo wybrać można ubezpieczenia assistance, odpowiedzialności cywilnej, podróżne czy NNW. Każda z tych opcji daje inny zakres ochrony. Dla freelancerów podróżujących ze sprzętem interesujące może być ubezpieczenie podróżne, które zapewnia pokrycie kosztów w przypadku zgubienia bagażu – chroni na wypadek zgubienia bagażu na przykład na lotnisku.

Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), które sprawdza się podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Co prawda znacznie podnosi koszt całego ubezpieczenia, ale pokryta też koszty rehabilitacji.

Ubezpieczenie zakupić można zarówno u polskiego przedstawiciela, jak i bezpośrednio u zagranicznej firmy.

Ubezpieczenie na krótki wyjazd

Ubezpieczenie turystyczne to najlepsze rozwiązanie, kiedy nie planujemy zatrzymywać się w Kambodży na długi czas. Większość firm proponuje wykup ubezpieczenia już od jednego dnia pobytu. Polisa ubezpieczeniowa dla turysty może być dowolnie rozszerzana o dodatkowe opcje – warto więc stworzyć takie ubezpieczenie, które zadba o wszystkie aspekty bezpieczeństwa.

Ceny takiego ubezpieczenia zaczynają się nawet od 40 – 50 złotych za dwutygodniowy wyjazd. Bardziej rozbudowane pakiety na taki sam okres czasu mogą kosztować nawet 300 – 400 zł. Wiele zależy od tego, czy planujemy uprawiania sportów ekstremalnych, bo ten czynnik znacznie podnosi cenę. Wybierając ubezpieczenie warto zwrócić uwagę na wysokość zwrotów kosztów leczenia – powinien wynosić minimum 20 000 euro, dodatkowo ubezpieczenie powinno zapewniać zwrot minimalnie 5000 euro za akcje ratownicze.

Polisy ubezpieczeniowe dla turystów znaleźć można praktycznie w każdym biurze podróży, ale cena bywa wyższa ze względu na marżę. Lepiej więc szukać takiego rozwiązania bezpośrednio u ubezpieczyciela, prawie każda firma oferuje możliwość wykupienia ubezpieczenia turystycznego na krótkie wyjazdy.

Ubezpieczenie na długi wyjazd

Osoby, które planują długi pobyt w Kambodży, bardzo często nadal korzystają z ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres jest jednak ograniczony, więc lepszym wyborem będzie wykupienie dedykowanego rozwiązania, które przeznaczone jest na dłuższy pobyt.

Dlaczego ważne jest zadbanie o to, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie na dłuższy pobyt? Ubezpieczenia turystyczne chronią w określonym zakresie i do relatywnie niewielkiej sumy. Jeśli nagle zachorujesz na grypę czy będziesz mieć wypadek, to ubezpieczenie turystyczne powinno pokryć całość lub większość kosztów. Jeśli jednak mieszkasz w Kambodży, to z czasem konieczne może się okazać leczenie przypadków, które nie są uważane za pilne – na przykład będziesz chciał skorzystać z opcji wizyt u okulisty albo zrobić okresowe badania krwi. Odpowiednie ubezpieczenie medyczne jest potrzebne także wtedy, kiedy chcesz się rehabilitować. Warto więc zadbać o swoje zdrowie!

Ceny ubezpieczenia dla ekspatów są wyższe, ale mają szeroki zakres. Cena za rok wynosi około 4000 – 5000 złotych. Obecnie kompleksowe oferty ubezpieczeń medycznych dla ekspatów znaleźć można w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Decydując o wyborze ubezpieczenia w Kambodży, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Warto jednak poświęcić czas na poszukiwania – w końcu zdrowie ma się tylko jedno!

 

Odpowiedz