Gospodarka Kambodży – streszczenie i podsumowanie

, , Skomentuj

Kambodża, ze względu na ciepły klimat i rajskie widoki, jest często wybierana jako miejsce na wakacyjne wyjazdy. Ale czy myślałeś kiedyś o tym, aby zacząć inwestować w Kambodży? Ten kraj to nie tylko piękne widoki, ale też intensywnie rozwijająca się gospodarka z dużą ilością miejsca na nowe biznesy! W kraju, gdzie mieszka 16 milionów osób i który z roku na rok bogaci się coraz bardziej, jest rosnące zapotrzebowanie na różne usługi.

Gospodarka Kambodży jest w rozkwicie, a rząd prowadzi otwarty system rynkowy z wieloma ulgami dla zagranicznych przedsiębiorców. Sprawia to, że jest to atrakcyjna lokalizacja nie tylko na krótki wyjazd, ale na założenie tam firmy! Do tego niewielka ilość biurokracji i jasne przepisy podatkowe sprawiają, że coraz więcej inwestorów skłania się ku założeniu tam działalności. Jak obecnie prezentuje się gospodarka Kambodży? W jakich dziedzinach zauważalny jest duży wzrost zapotrzebowania na usługi?

Produkt Krajowy Brutto w Kambodży

W 2019 roku Produkt Krajowy Brutto Kambodży wyniósł ponad 27 miliarda dolarów. Roczne tempo wzrostu PKB kształtowało się na poziomie powyżej 7%. W ostatniej dekadzie gospodarka Kambodży odnotowała znaczny wzrost PKB, będący efektem postępu gospodarczego tego kraju.

Jeszcze w 1995 roku PKB Kambodży było wielokrotnie niższe i wynosiło 2,92 miliardy dolarów amerykańskich. Do rozwoju przyczyniła się zmiana systemu gospodarczego z gospodarki planowej na otwarty system rynkowy. W wyniku tych zmian znacznie spadła też inflacja – w 1994 roku wynosiła ona 26%, podczas gdy w 1995 roku spadła do 6%.

Kolejne lata nie były dla Kambodży łatwe, w wyniku kryzysu, konfliktów i suszy gospodarka mocno ucierpiała, ale już w 2000 roku odnotowała 4% wzrostu. Spore problemy finansowe dotknęły kraj na przestrzeni lat 2007 i 2008, kiedy jedna z głównych gałęzi gospodarki, przemysł odzieżowy, odnotowała 23% spadku eksportu. Mimo tych problemów już w ostatnim kwartale 2009 roku gospodarka zaczęła ponownie pomyślnie się rozwijać.

To z pewnością kraj wielu szans dla inwestorów. Intensywny rozwój przekłada się na większe zapotrzebowanie na usługi i nie tylko. Duży potencjał Kambodży z pewnością podkreśla to, że ciągle zmniejsza się tam wskaźnik ubóstwa. W tej wschodzącej gospodarce jest brak wysoko wykwalifikowanej siły roboczej i lepszego systemu edukacji, który nadążałby za zmianami technologicznymi.

Kambodża prowadzi politykę zagraniczną głównie ze swoimi najbliższymi sąsiadami – Tajlandią, Wietnamem czy Laosem.

Najważniejsze sektory gospodarcze

Jakie sektory gospodarcze odgrywają dużą rolę w Kambodży? Są to przede wszystkim przemysł odzieżowy, rolnictwo i turystyka.

Przemysł odzieżowy

Przemysł odzieżowy to obecnie gałąź przemysłu, która przynosi najwięcej zysków. Az 75% produktów eksportowanych z Kambodży to produkty przemysłu odzieżowego. W tym sektorze w znacznej części zatrudnione są kobiety, które trudnią się przetwarzaniem odzieży na ostatnim etapie produkcji – szyją ubrania i wyroby tekstylne.

W przemyśle odzieżowym jest niewielki procent własności lokalnej – tylko 5% fabryk należy do właścicieli z Kambodży. Większość rynku przejęli właściciele z Tajwanu (28% fabryk), Chin (19%), Hongkongu (17%) i Korei Południowej (13%).

Rolnictwo

Rolnictwo jest ważnym filarem kambodżańskiej gospodarki, około 37% siły roboczej jest zatrudnione w tym sektorze, który odpowiada za około 20% rocznego PKB. Główną rośliną uprawianą w Kambodży jest ryż, liczne są także uprawy kukurydzy, słodkich ziemniaków, manioku, soi, sezamu, kauczuku. Ten ostatni jest uprawiany głównie na eksport.

Sektor ten, mimo że zajmuje sporą część rynku, jest jednak słabo rozwinięty i ma duży potencjał rozwoju. Na rynku jest ogrom miejsca dla firm, które zajmować się będą przetwórstwem i wyposażeniem przetwórczym, magazynowaniem, transportem czy marketingiem tego sektora.

Obcokrajowcy nie mogą kupować ziemi w Kambodży, zarówno jeśli chodzi o ziemię rolną, jak i o ziemię przeznaczoną pod usługi lub przemysł. Trwają jednak pracę nad zmianę tych przepisów i uatrakcyjnieniem ich dla obcokrajowców. W obecnej chwili liczyć można jednak na atrakcyjne warunki długoterminowego wynajmu ziemi.

Turystyka

Od końca lat 90. XX wieku Kambodża stała się atrakcyjnym celem turystycznym. Bogate dziedzictwo kulturowe kraju tworzy wiele miejsc godnych odwiedzenia. Wśród najpopularniejszych zabytków Kambodży z pewnością wymienić można Angkor Wat, Pałac Królewski w Phnom Penh, Bajon, Ta Prohm.

Sektor turystyczny w Kambodży generuje około 15% PKB. Zatrudnienie w tym sektorze znajduje ponad 1,2 miliona osób, czyli około 14% ludności. Rocznie kraj ten odwiedzany jest przez ponad 6 milionów turystów. Niestety, ale sektor ten mocno ucierpiał w związku z pandemią COVID-19. Zamknięte lotniska, ograniczenia w przemieszczaniu się i zamknięte granice spowodowały w 2020 roku duży spadek zarobków w sektorze turystycznym. Z pewnością kiedy tylko sytuacja się ustabilizuje, turyści tłumie wrócą do Kambodży.

Oprócz wyżej wymienionych sektorów spory udział w PKB ma także branża hazardowa, która bezpośrednio jest napędzana przez turystykę, oraz branża budowlana. Także budownictwo związane jest z napływem turystów – potrzeba więcej hoteli oraz atrakcyjnych budynków, takich jak kurorty SPA czy restauracje.

Zasoby naturalne w Kambodży

Kambodża nie ma wielu zasobów naturalnych, są to głównie zasoby mineralne, takie jak rudy żelaza, rudy manganu, sól kamienna, fosforyty i kamienie szlachetne. Kambodża ma także niewielkie zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej. Na rozbudowę przemysłu naftowego liczy kambodżański rząd. Ropa naftowa odgrywa ważną rolę w sasiadujących z Kambodżą państwach takich jak Tajlandia, Malezja i Timor Wschodni.

Pod koniec grudnia 2020 spółka KrisEnergy rozpoczeła eksploatację złóż ropy naftowych, które znajdują sie w Zatoce Tajlandziej, na polu naftoewym Aspara, które znajduje się około 160 km od brzegu Kambodży. Według analityków jednak ograniczone złoża nie wpłyną na znaczny wzrost kambodżańskiego sektoru naftowego i nie będzie on miał wpływu na ożywienie gospodarki.

Perspektywy rozwoju biznesu w Kambodży

Kambodża jest krajem rozwijającym się i chociaż rozwija się szybko i prężnie, to nadal w wielu sektorach jest sporo miejsca na inwestycje. Jakie biznesy mają szanse na szybki rozwój w Kambodży?

Jednym z problemów, z jakim zmagają się firmy w Kambodży, są problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników z dobrą edukacją. Rząd Kambodży zauważa ten problem i tworzy coraz więcej programów edukacyjnych, które mają pomóc w rozwiązaniu problemu. Branża edukacyjna będzie jednak w najbliższych latach mocno się rozwijać w Kambodży.

Kambodża jest krajem o ogólnie dosyć niskim standardzie usług medycznych, wiele osób decyduje się na korzystanie z usług medycznych za granicą. Tworzy to duże możliwości inwestycyjne w branży medycznej, co widać na przykładzie otwierających się klinik japońskich i tajwańskich.

Branża ubezpieczeniowa to kolejna branża, która obecnie jest w rozkwicie. W 2019 roku łączna wartość polis ubezpieczeniowych w Kambodży wyniosła 100 milionów dolarów amerykańskich. Zaledwie kilka lat wcześniej, w 2011 roku, łączna wartość polis wynosiła 30% tej sumy.

Wspomniany wcześniej sektor rolniczy, który nadal jest mało rozwinięty, także tworzy wiele nowych możliwości biznesowych. Duży potencjał widoczny jest w przemyśle elektronicznym i produkcji części zamiennych do samochodów oraz rowerów.

 

Odpowiedz