Bakong – narodowa kryptowaluta Kambodży. Co warto wiedzieć?

, , Skomentuj

Kryptowaluty zyskują na znaczeniu i coraz więcej państw ma plany wprowadzenia ich na rynek. Pod koniec 2020 roku Narodowy Bank Kambodży wypuścił Bakong – narodową kryptowalutę Kambodży.

Czym jest kryptowaluta?

Warto zacząć w ogóle od tego, czym jest kryptowaluta?

Kryptowalutę najlepiej opisać jako wirtualną walutę, która nie ma fizycznego odpowiednika. Może być używana w takim samym zakresie, jak fizyczne środki – do płacenia w sklepach, za dobra i usługi. Kryptowaluty mają określoną wartość, zapisywane są one za pomocą technologii kryptografii, czyli obliczeń matematycznych.

Większość wirtualnych pieniędzy opiera się na technologi blockchainie (łańcuchu bloków), dzięki czemu kryptowaluty nie można podrobić. Są one przechowywane w specjalnych wirtualnych portfelach kryptograficznych.

Czym wirtualna waluta Kambodży różni się od waluty fizycznej?

Bakong, podobnie jak inne krytowaluty, jest decentralizowana – jest to największa różnica między tą walutą a rielem kambodżańskim.

Co oznacza decentralizacja? Ze żadna organizacja ani państwo nie mają bezpośredniego wpływu na wartość wirtualnej waluty. Nic nie może wpływać na ich wartość ani na wielkość emisji kryptowaluty. Środki nie są kontrolowane ani przechowywane przez żaden bank centralny – informacje przechowują bezpośrednio osoby, które poprzez posiadanie kryptowaluty stanowią część sieci blockchain.

W rezultacie Bakong z założenia jest odporny na manipulacje rządowe i nie powinny na niego wpływać takie rzeczy, jak sytuacja ekonomiczna kraju czy konflikty militarne. Nikt nie może też zablokować tej waluty, ani też ograniczyć możliwość korzystania z niej, ponieważ dostęp nie jest powiązany z żadnym bankiem.

Kraje z własną wirtualną walutą

Kambodża nie jest pierwszym krajem, który decyduje się na taki krok. Wiele państw już ma lub planuje wypuszczenie wirtualnej waluty. Wirtualny waluty, o których najgłośniej, wypuściły te kraje:

  • Chiny. W 2020 roku Chiny wypuściły swoją walutę, e-Yuan, która wzbudziła ogólne zainteresowanie inwestorów. Aktualnie nie jest możliwe nabycie tej waluty, jest ona w finalnej fazie testów. Ma ona być w pełni funkcjonalna przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 2022 roku, które mają mieć miejsce w Pekinie – pojawiły się doniesienia, że cyfrowy juan będzie sposobem na szybkie płatności dla widzów z całego świata.
  • Dubai. Wypuszczona w 2017 roku wirtualna waluta Emcash jest wspierana przez państwo i wspierana przez krajowy blockchain. Cena kształtuje się na poziomie około 0,30 dolara amerykańskiego za jeden DubaiCoin.
  • Wenezuala. Zapowiedziana w grudniu 2017 roku waluty wirtualna Petro wypuszczona została w lutym 2018 roku. Jest ona zabezpieczona przez krajowe rezerwy między innymi ropy naftowej.
  • Estonia. Już w sierpiniu 2017 roku Estonia zapowiedziała emisję Estcoin, jednak do tego momentu waluty wirtualna nie została wypuszczona przez naciski ze strony bankowości. Obecnie projekt jest wstrzymany, ale ogólne trendy dają nadzieję, że prędzej czy później zostanie podjęty na nowo.
  • Rosja. Także Rosja dała porwać się wizji własnej kryptowaluty i zapowiedziała pojawienie się na rynku krypto-rubla, a pracę nad pojawieniem się wirtualnej waluty rozpoczęte w 2017 roku. Jej pojawienie się ma być dla Rosji sposobem na obejście sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Bakong – dlaczego powstał?

Kambodża to 16-milionowe państwo, w którym znaczna część mieszkańców nie korzysta z instytucji finansowych. Aż 75% społeczeństwa nie ma własnego konta w banku, za to prawie połowa społeczeństwa posiada telefon komórkowy – wirtualna waluta ma więc tam duży potencjał.

Plany powstania wirtualnej waluty Kambodży zostały ujawnione już w 2016 roku, Narodowy Bank Kambodży chciał stworzyć wszystkim obywatelom Kambodży łatwy dostęp do usług finansowych. Przy tym celem było promocje lokalnej, wirtualnej waluty i zachęcanie ludzi do płatności bezgotówkowych.

Operatorem Bakong jest bank centralny, kopie rejestru transakcji otrzymają także banki komercyjne, których zadaniem będzie przyznawanie dostępu użytkownikom. Jeśli obywatel Kambodży będzie chciał korzystać z wirtualnego portfela, będzie musiał zainstalować odpowiednią aplikację mobilną. Poprzez stworzenie wirtualnej waluty rząd liczy na to, że znacznie większy odsetek mieszkańców zacznie korzystać z banków i instytucji finansowych.

Technologia monety wirtualnej jest oparta na technologii rozproszonej rejestru Hyperledger Iroha. Waluta bazuje na tokenie cyfrowym, który ma pełne pokrycie w pieniądzach “realnych” – system nosi więc cechy Central Bank Digital Currency (cyfrowy pieniądz banku centralnego). Walutę pomogło rozwinąć japońskie przedsiębiorstwo fintech SORAMITSU.

Testy na nową kryptowalutą trwały rok. Nazwa kryptowaluty wzięła się od jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kambodży – świątyni Bakong.

Jakie są główne cechy i założenia tej wirtualnej waluty?

  • Bakong umożliwia przeprowadzenie transakcji w rielu kambodżańskim, jak i w dolarach amerykańskich. W przypadku lokalnej waluty jest ona denominowana.
  • Korzystanie z wirtualnej monety odbywa się poprzez wirtualny portfel, do którego dostęp uzyskuje się przez aplikację mobilną. To z pewnością bardzo wygodny sposób korzystania z tej waluty na co dzień – możliwe będą szybkie płatności przez skanowanie kodu QR lub z użyciem numeru telefonu, a użytkownik na bieżąco będzie mógł kontrolować stan swojego konta.
  • Cyfrowy token ma pokrycie w oficjalnej walucie Kambodży.
  • Cyfrowa waluta Bakong stworzona została z myślą o stworzeniu infrastruktury, która umożliwi wprowadzenie w większej ilości miejsc szybkich płatności bezgotówkowych przy niskich kosztach obsługi płatności.
  • Bakong korzystać będzie z systemów Weryfikacji Klientów (KYC – Know Your Consumer). Osoby, które będą chciały otworzyć wirtualny portfel z dużymi limitami środków, będą musiały przejść weryfikację w oddziale banku. Weryfikacja opierać się będzie na sprawdzeniu dowodu osobistego i weryfikacji przez SMS.

Obserwacja rozwoju wirtualnej waluty Kambodży jest ciekawym doświadczeniem i pokazuje, że takie rozwiązania są potrzebne. Z pewnością w najbliższej przyszłości zaobserwujemy rozwój wielu krajowych cyfrowych tokenów.

 

Odpowiedz